feed info
5,995 článků z ČT24 - Věda
AI předčila svými předpověďmi nejlepší meteorologický model
- ČT24 - Věda
- 24. 12. 08:00
-
Přes veškerý pokrok v technologiích je předpovídání počasí stále ještě značně nejistou aktivitou. Hlavně krátkodobé predikce jsou už velmi přesné, ale čím dál do budoucnosti se vědci pokoušejí dívat, tím méně kvalitními se odhady stávají. To teď ale mění umělá inteligence (AI).
Pondělí 23. prosince 2024
Lidé a neandertálci se začali křížit, sotva se potkali, ukazuje kostra z Česka
- ČT24 - Věda
- 23. 12. 17:08
-
Poté, co moderní lidé poprvé opustili Afriku, narazili na neandertálce. A téměř okamžitě se s nimi začali křížit. To vedlo k tomu, že dnes všichni lidé mimo Afriku mají v genomech přibližně 2–3 procenta neandertálské DNA. Více detailů prozradil mezinárodní výzkum, na němž se podíleli i čeští vědci: analyzoval kostru z návrší pod Zlatým koněm ve středních...
Nepotismus, neprůhlednost, inbreeding. Důvody, proč se čeští vědci nevrací z ciziny
- ČT24 - Věda
- 23. 12. 10:44
-
Čeští vědci působící v zahraničí by se rádi vrátili do Česka, ale odrazují je například netransparentnost a nejasné postupy ve výběrových řízeních, platových podmínkách a kariérním postupu. Vyplývá to z průzkumu spolku Czexpats in Science. Pozitivně naopak hodnotili odbornou kvalitu jednotlivců a některých českých vědeckých pracovišť.
Desítky nových druhů včetně ryby s hlavou jako balon objevili v Amazonii
- ČT24 - Věda
- 23. 12. 09:48
-
Mezi 27 druhy, které v roce 2022 objevili členové expedice v peruánské části amazonského pralesa, je například obojživelná myš. Ta má prsty částečně srostlé blanami a živí se vodním hmyzem. S odvoláním na americkou neziskovou organizaci Conservation International to uvedla agentura Reuters.
Stonehenge mohl vzniknout jako politický monument, tvrdí vědci
- ČT24 - Věda
- 23. 12. 08:44
-
Kamenný monument Stonehenge na jihu Anglie mohl být podle nového výzkumu postaven proto, aby sjednotil lid v době kulturního napětí při osidlování britských ostrovů, píší britská média s odkazem na studii zveřejněnou ve čtvrtek v odborném časopise Archaeology International. Nové zjištění přichází poté, co archeologové nedávno prokázali, že jeden z kamenů –...
Na Vánoce přibývá infarktů a mrtvic. Lékaři radí, jak snížit riziko
- ČT24 - Věda
- 23. 12. 08:30
-
S Vánocemi se pojí představa šťastného a veselého období, kdy si lidé užívají darů, rodiny a dobrého jídla. Jenže ve skutečnosti jde o období, ve kterém je nejvíce infarktů a mrtvic. Tvrdí to zpráva Americké kardiologické asociace. Podle ní se v posledních dvou prosincových týdnech prudce zvyšuje počet infarktů a mrtvic, přičemž dnem s nejvyšším počtem...
Neděle 22. prosince 2024
Nejtřeskutější Vánoce Česko zažilo roku 1961. Poslední „ladovské“ o 35 let později
- ČT24 - Věda
- 22. 12. 15:00
-
Letošní Vánoce budou ve znamení počasí, které se zřejmě nebude vymykat tak výrazně dlouhodobému průměru jako třeba v loňském roce. Tehdy Česko zažilo masivní oblevu s deštěm, která způsobila zimní povodně poměrně nebývalého rozsahu. Letošní teploty by na Štědrý den měly být lehce nad nulou, pak se bude zřejmě jen zvolna oteplovat. Vánoce ale mohou mít i...
Sobota 21. prosince 2024
Do vesmíru odstartovala družice LASARsat, kterou vyrobili čeští středoškoláci
- ČT24 - Věda
- 21. 12. 12:39
-
Mladí čeští zájemci o vědu uspěli tam, kde se to mnohdy nepodaří ani velkým firmám. Skupina studentů navrhla, vyrobila a v sobotu také úspěšně poslala do kosmu vlastní družici.
Pátek 20. prosince 2024
Vědci objevili prastarého předka savců. Žil ještě před dinosaury na Mallorce
- ČT24 - Věda
- 20. 12. 14:59
-
Paleontologům se podařilo objevit kosterní pozůstatky tvora, který žil v době, z níž až doposud chyběly fosilní doklady. V odborném časopisu Nature Communications vědci popsali, že se jednalo o zástupce vymřelého podřádu Gorgonopsia, který po Zemi chodil před 270 až 280 miliony lety – tedy ještě před tím, než se stali dominantním druhem dinosauři.
Germáni užívali před bojem drogy, tvrdí nová studie. Český archeolog to vyvrací
- ČT24 - Věda
- 20. 12. 10:42
-
Drogy pomáhaly válečníkům v boji – setřást ze sebe strach, necítit bolest, zabíjet jiné lidi. Polští archeologové teď oznámili, že objevili první náznaky toho, že je takto využívali i germánští bojovníci, kteří se postavili římským legiím.
Čtvrtek 19. prosince 2024
Štědrý den je o deset stupňů teplejší než před 30 lety
- ČT24 - Věda
- 19. 12. 18:30
-
Dlouhé roky byly symbolem českých Vánoc pohlednice Josefa Lady. Děti i dospělí na nich tráví Štědrý den v závějích sněhu, vánicích a někdy také bruslí nebo se koulují. Jenže růst teplot způsobil, že na většině území Česka je takové prožití Vánoc už velmi nepravděpodobné.
Měl být zázračným lékem na covid, teď časopis studii o hydroxychlorochinu stáhl
- ČT24 - Věda
- 19. 12. 14:51
-
Stačila jedna studie, aby se zvedla vlna zájmu o přípravek hydroxychlorochin. Ten se měl stát na počátku pandemie téměř zázračným lékem proti covidu – jenže po něm zbyla hlavně pachuť, protože se ukázalo, že je neúčinný. A teď, po čtyřech a půl letech, byla zmíněná studie stažena redakční radou časopisu, kde původně vyšla. Tu přitom vedou vědci.
AI projevují známky demence. Čím jsou starší, tím více, ukazuje studie
- ČT24 - Věda
- 19. 12. 12:40
-
Téměř všechny přední velké jazykové modely neboli chatboty vykazují známky mírné kognitivní poruchy. Prokázalo se to v testech, které se běžně používají k rozpoznání prvních příznaků demence, popsal britský vědecký žurnál.
USA zastavily invazi obřích sršní. I díky pozorným občanům
- ČT24 - Věda
- 19. 12. 11:05
-
Sršně mandarínské nemají v Severní Americe přirozené nepřátele. Když na tento kontinent před pěti lety pronikly, obávali se experti, že jejich invaze může způsobit spoustu problémů. Teď ale úřady oznámily, že se podařilo všechen tento hmyz vyhubit.
Záhadná smrtící nemoc v Kongu je forma malárie. Teď na ni možná zemřel Ital
- ČT24 - Věda
- 19. 12. 10:22
-
Na začátku prosince oznámilo Kongo, že tam na neznámou nemoc zemřelo velmi rychle 143 lidí. Světová zdravotnická organizace (WHO) na místo vyslala své experty a vyšetřování teď odhalilo, že se jedná o formu malárie. Je možné, že nyní je tato varianta nemoci už i v Evropě – v Itálii totiž na malárii zemřel cestovatel, který se nedávno vrátil právě z Konga.
Středa 18. prosince 2024
Změny klimatu snižují kvalitu rýže. Ta přitom zahání hlad půlky planety
- ČT24 - Věda
- 18. 12. 16:27
-
Rýže nesnáší vysoké noční teploty a příliš slunce přes den. Právě to ale do Asie přináší změny klimatu. Podle nové čínské studie se už vlivem oteplování kvalita této plodiny zhoršuje a další zhoršení se očekává i v dalších letech.
Česká věda boduje, obsadila přední místa v žebříčku časopisu Science
- ČT24 - Věda
- 18. 12. 12:44
-
Prestižní časopis Science vyhlásil deset největších vědeckých objevů za rok 2024, které mohou změnit svět. Na tomto seznamu jsou rovnou dva, v nichž hrají klíčovou roli Češi. V kategorii fyziky byl jako jediný zmíněný objev altermagnetismu, což je fyzikální jev, který popsali čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha. Jako revoluční průlom časopis ocenil...
Nekropole, pravěká sídliště i záhadná kráva. Dálnice odkrývají minulost Česka
- ČT24 - Věda
- 18. 12. 11:50
-
Když se staví dálnice, odkryje se spousta půdy, kterou pak prozkoumají archeologové. A najdou tam mnohdy věci, které nečekají.
Ozempic může výjimečně způsobovat ztrátu zraku, naznačuje několik studií
- ČT24 - Věda
- 18. 12. 09:04
-
Vědci v Dánsku našli spojení mezi populárním lékem na cukrovku Ozempic dánské farmaceutické společnosti Novo Nordisk a vzácným očním onemocněním, které může způsobit ztrátu zraku. Dánské úřady uvedly, že požádají evropský orgán pro regulaci léčiv, aby výsledky dvou dánských studií přezkoumal.
Japonská raketa Kairos musela krátce po startu k zemi
- ČT24 - Věda
- 18. 12. 06:54
-
Japonská společnost Space One, která se chce stát první soukromou japonskou firmou schopnou vynést družici na oběžnou dráhu, ve středu podle tiskových agentur oznámila, že krátce po startu své rakety Kairos provedla její autodestrukci a přerušila tím její cestu. Ta neuspěla již letos v březnu, kdy explodovala krátce po startu.
Úterý 17. prosince 2024
Vědci popsali zřejmě největší hromadné vymírání moderní doby
- ČT24 - Věda
- 17. 12. 15:51
-
Stačily necelé tři roky a populace rozšířeného ptačího druhu alkounů úzkozobých se radikálně zmenšila. Ekologové rekonstruovali, co se na tichomořském pobřeží Ameriky stalo.
Pondělí 16. prosince 2024
OBRAZEM: Nejkrásnější i nejděsivější fotografie počasí za rok 2024
- ČT24 - Věda
- 16. 12. 15:55
-
Světová meteorologická organizace (WMO) vybrala čtrnáct fotografií, jež zachycují vizuálně zajímavé meteorologické jevy z roku 2024. Zařadí je do kalendáře připomínajícího pětasedmdesát let, co WMO vznikla.
Do Evropy poprvé pronikl invazní druh obrovských sršní
- ČT24 - Věda
- 16. 12. 15:11
-
Královna sršně Vespa soror může měřit až 4,6 centimetru, dělnice „jen“ 3,5 centimetru. Až doposud nedokázaly opustit svou domovskou Asii, nyní se ale našly opakovaně v Evropě. To může naznačovat, že na tomto kontinentu také přezimovaly.
Podmínky pro pěstování se v Česku zhorší, jinde ale bude hůř, říká odborník
- ČT24 - Věda
- 16. 12. 10:58
-
Podmínky pro pěstování řady plodin v Česku se s postupujícími dopady klimatické změny budou zhoršovat, avšak jinde ve světě to bude ještě rychlejší. Proto může být v tuzemsku nadále výhodné pěstovat například pšenici i při větším riziku sucha, protože někde už ji nevypěstují vůbec, nebo s horšími výsledky. Čeští zemědělci tak mohou na globálním trhu...
Archeologové našli u Prahy stavby o tři tisíce let starší než pyramidy
- ČT24 - Věda
- 16. 12. 10:24
-
V trase plánované dostavby Pražského okruhu poblíž Nupak odkryli odborníci z Archeologického ústavu Akademie věd ČR osm dlouhých sloupových staveb starších než sedm tisíc let. Dalším důležitým objevem je vesnice z pozdní doby halštatské, která obsahuje i doklady přítomnosti výše postavených členů společnosti.