- OSEL.cz
- 12. 11. 00:00
…aneb Představuje se Staurikosaurus
…aneb Představuje se Staurikosaurus
Pondělí 11. listopadu 2024
V posledních týdnech se v médiích objevily zprávy o potenciálních jaderných záměrech Ukrajiny [1,2,3]. Ukrajina byla zavázána zbavit se všech Sovětských jaderných hlavic výměnou za územní integritu v rámci Budapešťského memoranda, to však zjevně dnes již neplatí. Krom Budapešťského memoranda je Ukrajina i signatářem smlouvy o nešíření jaderných zbraní [4]. Na...
Fascinující objev při výzkumu na myších prozradil, že se astrocyty, bohatě větvené neuroglie, považované za čistě podpůrné buňky, aktivně podílejí na tvorbě paměti. Hrají zásadní roli při ukládání vzpomínek i při jejich vyvolávání. Vše nasvědčuje tomu, že astrocyty jsou aktivní součástí operačního biosystému našeho mozku.
Neděle 10. listopadu 2024
Fyzici nadšeně zkoumají nedávno pozorované suprapevné látky (supersolids), které je možné vytvořit v ultrachladných dipolárních kvantových plynech. Teď v suprapevné látce pozorovali kvantové víry (quantum vortices), které vznikají jako součást reakce systému na rotaci. Něco takového bylo donedávna považováno za nesmírně obtížné.
Demonstrační letoun MIRA II, který vzlétl z Peneemünde, zažehl za letu experimentální lineární pohon aerospike AS-1 LOX. Motor běžel 3 sekundy a stal se prvním motorem tohoto typu, který doopravdy poháněl letoun během letu. Po sérii testů by měl přijít na řadu o něco větší demonstrátor Nova a pak již kosmoplán Aurora, k němuž společnost Polaris směřuje.
Sobota 9. listopadu 2024
Cesta živlů od kořenů k prvkům začíná romanticky, přestože šlo o jeden z prvních pokusů o reduktivní výklad přírodního dění. Živly jakožto kořeny všeho u Empedokla, pak živly jakožto prvky u Aristotela. A taky kvintesence. Hippokratés se bez živlů ještě obešel (navzdory převažující populární verzi), zato alchymisté je často pěstují, až Boyle zavede...
Pátek 8. listopadu 2024
…aneb Kdo se (nejen) schová, vyhraje
Speciální teorie relativity přináší řadu zajímavých jevů, nad kterými zůstává rozum stát. Fyzik Alessio Zaccone nabízí relativistickou teorii viskozity a navrhuje, že ke klasické kontrakci délky a dilataci času můžeme přidat zhušťování kapalin. Má to zajímavé důsledky pro výzkum relativistického plazmatu v astrofyzice a fyzice vysokých energií.
Čtvrtek 7. listopadu 2024
Dubaj ve Spojených arabských emirátech dostane do své sbírky další pozoruhodný mrakodrap. Muraba Veil bude mít výšku 380 metrů, ale široký bude pouze na jediný apartmán. Stavba, která snoubí luxus s tradičními arabskými prvky nabídne nerušený výhled na celou Dubaj.
Izraelsko australský tým zkoumající mechanismus tepelné stratifikace v Galilejském jezeře, nabídl alternativu události popsané v Bibli jako množení chlebů.
Středa 6. listopadu 2024
Webbův dalekohled vystopoval supermasivní černou díru LID-568 ve vesmíru starém asi 1,5 miliardy let. Je to sice lehká supermasivní černá díra s hmotou „pouze“ asi 7,2 milionů Sluncí, ale hmotu požírá tak intenzivně, že u toho mnohonásobně překračuje Eddingtonův limit.
Pondělí 4. listopadu 2024
Rafinovaný výzkumu demografického vzorku Američanů, kteří si mysleli, že se podílejí na zkoumání paměti a komunikace, odhalil, že lidé bez ohledu na politický světonázor, vzdělání nebo schopnost uvažovat velmi výrazně politicky filtrují zprávy, které se k nim dostanou. Nejhorší jsou ti, kteří považují sami sebe za nejvíce objektivní.
Neděle 3. listopadu 2024
Japonští buněční inženýři si zkusili frankensteinovský experiment a vytvořili fotosyntetického křečka, prozatím na úrovni buněčné kultury. Smíchali buňky křečka s chloroplasty ruduchy a vytvořili buněčné chiméry. Žily a rostly, lépe než obyčejné buňky, což bude voda na mlýn tvůrcům syntetických buněk a tkání.
Polská společnost PIT-Radwar vyvíjí vysoce mobilní protiletecký systém SA-35 s automatickým kanónem ráže 35 mm, který zajišťuje obranu krátkého dosahu proti letounům, vrtulníkům, střelám s plochou dráhou letu a rozmanitým dronům. Velmi účinný je i proti malým a levným sebevražedným dronům, s nimiž mají konvenční protiletecké systémy velký problém.
Sobota 2. listopadu 2024
Podle Věty o nekonečné opici by blíže neurčený počet primátů na psacích strojích za nekonečně dlouhou dobu náhodně naťukal „skoro jistě“ každý možný text nekonečně mnohokrát. V konečných dimenzích by to trvalo zoufale dlouhou dobu, pokud by to ovšem nebyl primát vyzbrojený selekčním algoritmem, který projede pravděpodobností jako nůž máslem.
Čtvrtek 31. října 2024
Kvantové kočky jsou jako z cukru. Jen lehce zaprší a rozpustí se. Stav superpozice, v němž se kvantové kočky nacházejí, je obvykle velmi křehký. Čínští fyzici ale nedávno dokázali, že ho lze udržet po experimentálně velmi dlouhou dobu. Jejich kočky z atomů ytterbia-173 žily 1 400 sekund.
Středa 30. října 2024
Supertěžké prvky, které dnes částicoví fyzici s vypětím všech sil tvoří na výkonných urychlovačích, mívají směšně krátký poločas rozpadu. Vědci nicméně věří, že o něco dál v neprobádaných vodách periodické tabulky čeká ostrov stability, tedy supertěžké prvky, jejichž atomy vydrží o něco déle.
…aneb Další střípky do mozaiky masového vymírání K-Pg
Někteří filosofové rádi myslí principiálně. Problém je už s tím, co má být oním kýženým principem. Ještě větší problém je s diskuzí, co je počátkem či principem kosmu. Začal s ní asi Aristotelés a připsal tenhle problém všem předsokratikům. Je „počátkem“ voda, vzduch nebo oheň? Nebo něco jiného? Nejspíš to mysleli úplně jinak. Mezi tím taky o...
Megahejno huňáčků v Barentsonově moři se setkalo s osudem v podobě megahejna hladových a motivovaných tresek. Během pár hodin tresky spolykaly 10,5 milionů huňáčků. Byl to největší predační akt, s nímž se vědci, vyzbrojení systémem pro dálkový průzkum oceánu, doposud setkali.
Pondělí 28. října 2024
FinalSpark nabízejí univerzitním i soukromým zájemcům připojení k wetwarové cloudové platformě, která je založená na systému Neuroplatform. Jde o vypěstované lidské minimozky, které jsou propojené s virtuálním světem, v němž ovládají motýla. Na obzoru se rýsuje syntetická biologická inteligence.
Neděle 27. října 2024
Pokročilá autonomní kvadrikoptéra Bolt-M je jako sebevražedný dron více uživatelsky příjemná a účinná, než je obvyklé u FPV dronů. Vysoce autonomní let znamená podstatnou výhodu a menší zranitelnost dronů. Příštích šest měsíců bude dron Bolt-M testovat námořní pěchota.
Který astronom by nechtěl ochočenou gravitační čočku, se kterou by bylo možné pozorovat úžasné detaily v okolním vesmíru? Není ani nutné udělat umělou černou díru. Stačí doletět do místa vzdáleného 550 AU a udělat gravitační čočku ze Slunce. Upgradovaný iontový pohon by to mohl dokázat.
Sobota 26. října 2024
Že látky určené k ochraně rostlin a hubení živočišných škůdců hmyzu neprospívají, je přece každému jasné. Jak si ale vysvětlit nynější poznatek, že královny čmeláků dávají přednost půdě kontaminované? A že jim je doslova šuma fuk o jaký pesticid jde, hlavně že je jejich vybrané místo k hybernaci jedovaté. Naznačují nám tím, že by pesticidy nemusely...
Pátek 25. října 2024
Kvantové jevy obvykle považujeme za okamžité. Srazí se částice a hned jsou kvantově provázané. Fyzici si ale troufají jít do extrémní časové škály kvantových jevů a zkoumat je na úrovni attosekund, kde už tak úplně okamžité nejsou. Sofistikované simulace jsou k dispozici a teď se do toho mohou pustit experimentátoři. Na obzoru jsou zajímavé objevy.